laptop

Czym jest faktura i jak ją wystawiać?

Faktura – słowo, które jest w powszechnym użyciu, które słyszy się każdego dnia. Jednak czy aby na pewno wiadomo o czym mowa? Czy nie dochodzi do pomyłek faktury dowodem zakupu? A może to jednak to samo? Wszystkich tych, którzy chcieliby się dowiedzieć, czym jest faktura i jak ją wystawiać, zapraszamy do przeczytania poniższego tekstu.

Podstawowy dokument

Obecnie faktura to podstawowy dokument potwierdzający sprzedaż. Kiedyś funkcjonowało jeszcze określenie faktury VAT, jednak obecnie już wszystkie dokumenty sprzedażowe noszą miano faktury. Aby ją prawidłowo wystawić najlepiej skorzystać z opcji, jaką jest program do fakturowania, ponieważ jest to jeno z najprostszych rozwiązań. Nie wszyscy bowiem zdają sobie sprawę tego jakie informacje muszą być zawarte na fakturze, aby faktycznie została ona dokumentem sprzedażowym.

Niezbędniki każdej faktury

Jeśli faktura ma być uznana za prawidłowo wystawioną, to musi zawierać takie elementy jak dane zarówno odbiorcy jak i nabywcy, ich numery identyfikacji podatkowej, datę wystawienia dokumentu lub zrealizowania usługi za którą ma być zapłacona należność. Oprócz tego niezbędne są także takie dane jak wartość faktury, zarówno netto jak i brutto, ilość naliczonego VAT-u. Bardzo ważne jest też, aby na dokumencie był napis faktura i numer dokumentu. Jak widać, nie brakuje kwestii, w których można się pomylić, dlatego najlepiej zaopatrzyć się w program do fakturowania, który sprawdzi, czy wszystkie dane zostały podane.

Jak się wystawia fakturę?

Jeśli chodzi o datę jej wystawienia, to ogólnie przyjęta zasada jest taka, że faktura powinna być wystawiona do 15 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Aczkolwiek oczywiście można to regulować umowami, na które wyrazić zgodę musi zarówno nabywca jak i sprzedawca usługi. Jest też specyficzna możliwość wystawiania faktury pro forma, czyli jeszcze przed dokonaniem sprzedaży czy odebraniem towaru. W takich sytuacjach również przydatny okaże się program do fakturowania.

Kilka ruchów i gotowefaktura

Program do fakturowania wymaga jedynie wpisanych kilku danych, resztę dokonuje już sam. Co ważne, można dzięki niemu wysłać od razu dokument do kontrahenta – i tutaj również istotna wskazówka – faktury powinny być zawsze w dwóch egzemplarzach – jeden otrzymuje sprzedający, drugi kupujący. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja kiedy faktura dotyczy egzekucji długu. Wtedy konieczne są trzy egzemplarze, ponieważ oprócz sprzedawcy i nabywcy, jeszcze jeden egzemplarz musi trafić do dłużnika.

Czym się kierować?

Wybierając program do fakturowania warto zasięgnąć opinii u specjalistów. Oczywiście pomocne okażą się również recenzje w sieci, jednak warto podpytać znajomego księgowego co myśli o danym programie. Najważniejszą jego cechą powinien być prosty i przejrzysty interfejs, jak również intuicyjna obsługa. Taki program do fakturowania z pewnością nie przysporzy żadnych problemów i będzie doskonale służył przez długi czas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *