Jak wyglądają statystyki płatności kartami płatniczymi w Polsce?

Jak wyglądają statystyki płatności kartami płatniczymi w Polsce?

Polacy coraz mniej boją się używać kart kredytowych, o czym świadczą najnowsze badania. Bardzo chętnie wybieramy kartę wszędzie tam, gdzie sprzedawca daje taką możliwość.

Ile jest kart płatniczych w Polsce?

W drugim kwartale 2016 roku w obiegu było ponad 35 mln. kart płatniczych. Jest to wzrost o 1.3% w stosunku to roku zeszłego. Jest to też o 4% więcej, niż w drugim kwartale 2014 roku, kiedy nastąpił największy spadek w ilości posiadanych kart. W obiegu było wówczas 34.4 mln. kart.

q

 

Liczba kart płatniczych w mln szt. W Polsce na koniec kolejnych kwartałów od II kwartału 2014 r Źródło – Narodowy Bank Polski

 

Największą popularnością cieszą się karty debetowe, które mają przewagę 77% w stosunku do pozostałych kart, w gronie których znajdują się karty kredytowe mając 16,3% udziałów. Straciły one 0.1% w porównaniu z kwartałem poprzedzającym.

2

 

Struktura wydanych kart w podziale na karty debetowe, kredytowe, obciążeniowe oraz przedpłacone. Stan na koniec I kwartału oraz II kwartału 2016 r.  Źródło – Narodowy Bank Polski

 

Kart debetowe bez wątpienia cieszą się dużą popularnością ze względu na dodawanie jej do każdego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w ofertach banku. przyczyniło się to do tego, że w drugim kwartale 2016 roku wydano ponad 27.5 mln sztuk kart czyli o 380 tysięcy więcej, niż w 1 kwartale tego roku.

Transakcje za pomocą kart płatniczych

W II kwartale 2016 roku Polacy dokonali ponad miliard transakcji wybierając terminal płatniczy, co daje wzrost o 13.1 % w porównaniu do poprzedniego okresu, kiedy to dokonano o 117 transakcji mniej.

Tendencję wzrostową idealnie pokazuje poniższy diagram słupkowy:

3

Liczba transakcji kartami w kolejnych kwartałach od II kwartału 2014 r. Źródło –  Narodowy Bank Polski

 

Ponad 90% transakcji była dokonywana kartami debetowymi. Oznacza to, że mimo, iż karty kredytowe zajmują drugie miejsce wśród posiadanych przez Polaków kart, nie są oni chętni do zaciągania kredytu z rachunku karty, ale wolą płacić pieniędzmi z rachunku ROR. Karty kredytowe stanowią 8.8% transakcji, zostawiają tym samym jedynie 1.2% dla pozostałych kart.

Ile wydali Polacy przy użyciu kart w drugim kwartale 2016 roku

W Polsce w 2Q przeprowadzono transakcji na łączną sumę prawie 147 miliardów złotych, czyli aż o 18 miliardów złotych więcej, niż w kwartale pierwszym, mając 14 procentowy wzrost. Jest to zwiększenie wskaźnika o blisko 31 mld w ujęciu dwuletnim.

5

Wartość w mld zł transakcji kartami w kolejnych kwartałach od II kwartału 2016 r.  Źródło –  Narodowy Bank Polski

W 2016 roku średnia wartość transakcji kartą płatniczą wyniosła 145 zł, czyli o złotówkę więcej, niż wcześniej.

 

Czy Polacy chętnie korzystają z bankomatów?

Nie ulega wątpliwości, że bankomaty cieszą się coraz mniejszą popularnością. Nie dlatego, że na rynku istnieje zmniejszenie zainteresowania gotówką, ale dlatego, ze powróciły opłaty za wypłatę z większości bankomatów. Porównując to z „darmowymi” płatnościami przy kasie, stawia bankomaty na pozycji przegranego. Jednak patrząc na wykresy NBP można śmiało uznać, że urządzenia te nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa na rynku.

6

Liczba bankomatów w kolejnych w kwartałach od II kwartału 2014 r. Źródło –  Narodowy Bank Polski

 

Jak widać, bankomatów z rok na rok przybywa. Można z tego wywnioskować, że na rynku jest ciągle zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania. Być może dlatego, że gotówka w dalszym ciągu jest ważnym  środkiem płatniczym. Dodatkowo nowe bankomaty są wyposażone w możliwość wpłaty gotówki, co jest krokiem w przód w dla wygody obsługi bankowej.

8

Liczna transakcji wypłaty gotówki przeprowadzanych w bankomatach w kolejnych kwartałach od II kwartału 2014 r. Źródło –  Narodowy Bank Polski

 

Powyżej można zobaczyć, że liczba wypłat z bankomatu wzrosła o 14 mld. złotych w porównaniu z pierwszym kwartałem 2016 roku.  Patrząc jednak całościowo nie da się ukryć, że liczba transakcji bardzo się waha, ale stale utrzymuje się na podobnym poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *