Karta kredytowa czy kredyt gotówkowy. Co jest lepsze?

 

Banki niemal na każdym kroku kuszą nas „najlepszymi na rynku” ofertami kredytu gotówkowego i kart kredytowych. W zależności od potrzeb, karta kredytowa może okazać się lepszym wyborem od dobrze znanego kredytu gotówkowego. Ale są sytuacje, kiedy tylko zwykły kredyt powinien brać pod uwagę. Od czego to zależy?

Jaka jest różnica pomiędzy kredytem gotówkowym a kartą kredytową?

Karta kredytowa to przyznania przez bank linia kredytowa, z której można skorzystać w dowolnym momencie. W odróżnieniu od kredytu gotówkowego, odsetki nie są naliczane od momentu udostepnienia kwoty na rachunku, ale dopiero po skorzystaniu z pieniędzy na karcie.

Każdy bank oferuje też limit bez odsetkowy, który trwa ok 60 dni od momentu, w którym skorzystaliśmy chociaż z części kwoty na karcie. Oznacza to, że płacąc kartą kredytową w sklepie na wysokość 400 zł, odsetki od tej kwoty będą naliczane dopiero po dwóch miesiącach. Chyba, że wcześniej pieniądze zwrócimy na konto karty. Wtedy ponownie będzie można korzystać z okresu bez odsetkowego. W przypadku kredytu gotówkowego tak nie jest. Odsetki naliczane są od pierwszego dnia. Obowiązuje również harmonogram spłat kredytu, który w przypadku karty kredytowej nie występuje. Trzeba martwić się jedynie o comiesięczną wpłatę minimalna na kartę, która wynosi zazwyczaj 5% lub 50 zł.

Jedna z zasadniczych różnic pomiędzy kartą kredytową a kredytem gotówkowym jest taka, że pieniądze przeznaczone na spłatę karty możemy ponownie wykorzystać, gdy te tylko zostaną na niej zaksięgowane.

Przy tj płatności możemy też liczyć na dobrą obsługę kart płatniczych w postaci całodobowej linii, w której możemy sprawdzić stan konta, zablokować kartę i zamówić nową.

kobiety na zakupach

Kiedy lepiej wybrać kartę kredytową, a kiedy kredyt gotówkowy?

Grupą docelową kart kredytowych są osoby, które nie chcą zaciągać kredytu na określony cel z jasnym harmonogramem spłaty. Ale dla klientów chcących mieć stały dostęp do dodatkowych zasobów gotówki. Jest to również produkt dla osób odpowiedzialnych i świadomych tego, że pieniądze na karcie nalezą do banku, i które należy zwrócić prędzej czy później.

Karta kredytowa idealnie nadaje się w sytuacjach, gdy pojawia się nie planowany wydatek. Jeżeli będzie traktowana jako produkt finansowy, a nie „bonus” z banku, oraz będzie regularnie spłacana, jest to bardzo dobry wybór.

Kredyt gotówkowy charakteryzuje się niższym oprocentowaniem (zazwyczaj ok 10% w przypadku kredytu i ok 10% + ok 8% marża w przypadku karty kredytowej) a także harmonogramem spłat, który pozwoli na jego spłatę. Kredyt ten brany jest przede wszystkim na konkretny cel jak remont mieszkania, kupno auta czy mebli. Plusem jest to, że dzisiaj nie trzeba deklarować celu wzięcia kredytu w większości banków w Polsce. Z tego powodu kredyt gotówkowy jest brany by zapełnić dziurę w budżecie, chociaż to jedne z najgorszych z możliwych rozwiązać, gdyż kredyt ten będzie i trzeba spłacać, a rata zmniejsza domowy budżet.

Podsumowując, karta kredytowa to produkt dla osób, którzy nie potrzebują kredytu, ale biorą pod uwagę możliwość skorzystania z niego w krótkim okresie, najlepiej nie przekraczającym dwóch miesięcy. Pożyczka to znów rozwiązanie, pozwalające na planowany i droższy wydatek, na którego oszczędzanie trwałoby zbyt długo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *