Klej na gorąco a styropian

klej na gorąco zastosowanie


Klejenie na gorąco jest dobrze rozpowszechnione w przemyśle, ale też już coraz częściej w gospodarstwach domowych. Hobbystyczne czy profesjonalne zastosowanie klejów na gorąco ma jednak swoje ograniczenia wynikające z materiałów, jakie chcemy kleić. Czy da się tą metodą sklepić wszystko, nawet styropian?

Różnorodność materiałów

Klejenie na gorąco rozpoczęło proces eliminowania różnego rodzaju klejów chemicznych, zastępując zaledwie kilkoma wyspecjalizowanymi. Z początku dość sceptycznie podchodzono do metody klejenia na gorąco i dlatego najpierw rozpowszechniło się w gospodarstwach domowych przy wyrobie rękodzielniczym i w małych manufakturach oraz kwiaciarniach. Jednak przemysł potrzebował nowych technologii i nowego sposobu łączenia równych materiałów ze sobą bez koniczności używania toksycznych klejów chemicznych. Dlatego też ciąg badań doprowadził do wyszczególnienia kilku klejów na gorąco, zastosowanie których możliwe jest nawet przy łączeniu różnych materiałów. Jest tak dzięki nieznacznej różnicy w składzie i wąskiej ich specjalizacji. Dzięki szerokiemu wachlarzowi materiałów jakie możemy teraz łączyć ze sobą przy użyciu klejów na gorąco w przemyśle nastąpiła kolejna rewolucja, która dała możliwości ograniczenia toksycznych klejów na możliwość stosowania mniej uciążliwych dla środowiska.

A co z tym styropianem

Jednak są jeszcze materiały, które nie chętnie wchodzą w reakcje z klejami na gorąco. Długo uważano, że styropianu nie powinno się kleić w ten sposób. Przede wszystkim sceptycy uważali, że nakładając gorący klej, niszczymy wierzchnią strukturę styropianu, powodując spieki, które uniemożliwią dalsze łączenie z innym materiałem, na przykład cegłą. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby ocieplając budynki styropianem, stosować klej na gorąco. Jednak aby temu sprostać, należy używać profesjonalnych maszyn, które gorący klej będą równomiernie nakładać na duże powierzchnie sprasowanego styropianu, a następnie szybko przywierać do ocieplanej części. I może dlatego nadal używa się konwencjonalnych metod, czyli kleju gipsowego lub cementowego. Ze względu na czas schnięcia. Klej na gorąco w warunkach otwartych przestrzeni szybko przyjmuje temperaturę otoczenia i wraca do formy zastygłej. Jednak dla modelarzy, majsterkowiczów i florystów stosowanie kleju na gorąco przy łączeniu styropianu z innymi materiałami jest dość popularne i stosowane. Nakładanie kleju pistoletem ręcznym nie wywołuje niepożądanych spieków, a sklejone części wyglądają estetycznie. Zastosowanie klejów na gorąco do sklejania styropianu jest możliwe, jednak ze względu na warunki panujące podczas budowy nie wykorzystuje się ich masowo. Jednak w pomieszczeniach zamkniętych jest to jak najbardziej możliwe i stosowane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *