oznaczenie toalet

Poradnik firmowy – jakie wybrać oznaczenia toalet

Pracownicy zawsze powinni mieć dostęp do zaplecza higieniczno-sanitarnego. Choć wydaje się to oczywiste, to dość często można natknąć się na rozwiązania nie tyle niewłaściwe, co niezgodne z przepisami, chodzi tutaj przede wszystkim o złe rozplanowanie tego rodzaju pomieszczeń w budynkach. Oprócz kwestii związanych z wyposażeniem i higieną, które są najbardziej istotne, sporo problemów przysparza odpowiednie oznaczenia toalet publicznych w miejscu pracy.

Jak powinno się oznakować toalety w firmie?

Droga do toalet powinna być oznakowana w taki sposób, aby można było do nich łatwo trafić i nie tracić czasu na błądzenie po korytarzach, chodzi tutaj szczególnie o toalety dla klientów firmy, którzy nie znają planu budynku. Z tego właśnie względu łazienki nie powinny być umiejscowione w miejscach zbyt odległych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami odległość toalet od miejsca pracy powinna wynosić nie więcej niż 75-125 m. Najlepiej, jeśli znajdują się one jak najbliżej obszarów często uczęszczanych, czyli korytarzy, które służą do ogólnej komunikacji. Nie można oczywiście zapomnieć o strzałkach kierunkowych, które powinny być umieszczone na ścianach i dobrze widoczne.

Same toalety także powinny być odpowiednio oznakowane. Najczęściej do wyboru są dwa pomieszczenia – dla kobiet i dla mężczyzn. Jednak, jeśli w firmie pracują osoby niepełnosprawne, konieczne jest odpowiednie oznakowanie toalety, która jest dla takich osób przystosowana. Oznakowania toalet powinny być przede wszystkim czytelne i łatwe do zrozumienia. Pozwoli to uniknąć pomyłek, które bywają dość krępujące. Poza tym znaki powinny być na tyle wyraźne, aby mogły jest odczytać także te osoby, które nie dowidzą – najlepiej, jeśli kontrastują one z tłem, na którym są umieszczone.

 

Jakie są rodzaje oznakowań toalet?

W sklepach znaleźć można wiele piktogramów do oznaczania toalet. Najczęściej produkty te są wykonywane z metalu, a także z folii samoprzylepnej oraz płyty PCV. Najbardziej wytrzymałe są emblematy metalowe i wykonane z płyty. Mocuje się je do drzwi za pomocą wkrętów. Znacznie mniej pracochłonne, ale i niezbyt trwałe są emblematy samoprzylepne. Ich zaletą jest przede wszystkim atrakcyjna cena, a także łatwe mocowanie. Ponadto dostępne są w naprawdę wielu wzorach, więc bez trudu można wybrać odpowiedni piktogram.

Zdecydowanie najpopularniejszym symbolem oznaczającym toalety jest kółko i trójkąt. Okazuje się jednak, że figury te często są mylące – wiele osób ma problem z rozpoznaniem, który symbol oznacza toaletę męską, a który damską. Wynika to z faktu, że trójkąt i kółko to oznaczenia stosowanie raczej tylko w naszym kraju i nie zawsze są one odpowiednio kojarzone.

Najbardziej uniwersalne oznaczenia to wykonany na białym tle piktogram mężczyzny lub kobiety, mający odpowiednio formę postaci w spodniach lub w spódnicy. Można również znaleźć oznaczenia z podpisami „WC damski” i „WC męski”. Sprawdzają się one wyłącznie wtedy, gdy toalety są przeznaczone tylko dla osób znających język polski. W momencie, gdy w firmie pojawi się jakiś zagraniczny gość, może okazać się, że trafi on nie do tej toalety, do której powinien. Stąd też znacznie lepszym oznaczeniem są symbole kobiety i mężczyzny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *