Jak prowadzić nowoczesną firmę ?

Dzisiejsze czasy sprzyjają aktywnym, przedsiębiorczym ludziom. Założenie własnego biznesu, a następnie prowadzenie go, to zarazem konieczność zajmowania wszelkimi sprawami „papierkowymi”, jak deklaracje PIT, faktury, ubezpieczenia zdrowotne, itp. W miarę rozwoju firmy takich elementów pojawia się coraz więcej. I obojętnie, czy prowadzi się wszystko samodzielnie, czy też ma własny dział księgowo-finansowy, doskonałe uzupełnienie dla firmy stanowić będzie specjalistyczne oprogramowanie, wspomagające jej prowadzenie. A ponieważ na rynku jest spory wybór różnego rodzaju aplikacji i programów dedykowanych biznesowi, można znaleźć idealnie dopasowaną pod swoje potrzeby.

Aplikacje do prowadzenia firmy – doskonałe uzupełnienie każdego biznesu

Programy i aplikacje przeznaczone do prowadzenia własnej działalności można podzielić na kilka kategorii.  Pierwsza to programy finansowo-księgowe. Dzięki nim można generować automatycznie comiesięczne raporty i deklaracje dla urzędu skarbowego i ZUS, przez co nie traci się czasu na spisywanie danych i własne podliczenia. Dzięki nim znika także ryzyko pomyłki. Druga kategoria to systemy fakturowania i sprzedaży – tutaj znajdują się aplikacje służące do wystawiania faktur wraz z ich automatycznym księgowaniem (mogą być także połączone z finansowymi). Kategoria trzecia to systemy magazynowe – doskonałe uzupełnienie dla firm prowadzących gospodarkę magazynową. Najbardziej kompleksowe są systemy zarządzania firmą – w dziale tym znajdują się rozbudowane, wielomodułowe programy do kontroli każdego aspektu prowadzonej działalności – od działu kadrowego po księgowy.

Oprócz tych głównych kategorii są także  pomniejsze sektory oprogramowania dla firm, jak na przykład programy do zarządzania dokumentami, prowadzenia relacji z klientami i kontrahentami (CRM), a także kontroli pracowników i zarządzania projektami. Stanowią uzupełnienie dla większych systemów, a czasem są ich integralną częścią.

Jak widać – wybór jest spory. Dzięki temu zarówno ktoś prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, jak i zakład zatrudniający kilkadziesiąt osób znaleźć mogą dokładnie taki program, jaki jest im potrzebny.

Jak ocenić program?

W przypadku zakupu programu do firmy warto wiedzieć, jak dana pozycja sprawuje się w praktyce. Ponieważ producenci  udostępniają wersje demo oraz testowe, można pobrać wybrany program i sprawdzić go w praktyce. Dzięki temu nie kupi się przysłowiowego „kota w worku”. Można także poszukać w sieci specjalistycznych rankingów, oceniających praktyczną użyteczność danego programu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *