Jakie studia podyplomowe rozważyć będąc po zarządzaniu?

Wykształcenie wyższe posiada już 40% Polaków. Oznacza to, że niemal co drugi rodak może poszczycić się dyplomem wyższej uczelni (a dokładniej – 2 na 5 rodaków). Jaki płynie z tego wniosek? Pozytywny – bo polskie społeczeństwo jest wykształcone i potencjalnie bardziej świadome. Negatywny – bo tym samym tytuł magistra i licencjata nie jest już tak ekskluzywny jak kiedyś, a konkurencja nie śpi… Co może zrobić absolwent zarządzania, by nie zostać w tyle?

Jakie są szanse na zatrudnienie po zarządzaniu?

Według opracowanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości danych GUS, w 2012 roku niemal 40% aplikacji złożono na kierunki z zakresu nauk społecznych, gospodarczych i prawa. W grupie tej znalazło się blisko 30 tysięcy maturzystów, którzy zapragnęli studiować zarządzanie – był to drugi najpopularniejszy kierunek w Polsce. Niechlubną sławę niestety przynosi zestawienie tego zainteresowania z danymi dotyczącymi zatrudnienia. Jak wskazują statystyki bez pracy pozostaje aż 16,5% absolwentów (czwarty wynik w kraju).

Jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy?

Aby nie podzielić losu bezrobotnych, wykształconych osób warto skupić się na wyborze odpowiednich studiów podyplomowych, które zdecydowanie podniosą konkurencyjność na rynku pracy. Z bogatej, szerokiej oferty uzupełniających kierunków warto wybrać tę specjalizację, która najszerzej wpisze się w trendy. Zarządzenie stanowi świetny punkt wyjścia do dalszego, precyzyjniejszego wykształcenia. Odpowiednio połączone z uzupełniającą „podyplomówką” stanie się atutem i z pewnością przykuje wzrok headhunterów.

Jak wykorzystać zainteresowania do znalezienia pracy?

Wszyscy odnoszący sukcesu menadżerowie mówią wprost: musisz kochać to, co robisz. Jeśli zatem absolwent interesuje się jakąś dziedziną – dobrym rozwiązaniem będzie postawienie na rozwój w tym kierunku. Przykładowo: ktoś, kto od dawna interesował się sztuką jest świetnym kandydatem na stanowisko kierownicze w administracji galerii sztuki, muzeum, bądź firmy zajmującej się szeroko pojętym projektowaniem. Dzięki dyplomowi magistra, połączonemu ze studiami podyplomowymi na kierunkach „ochrona i upowszechnianie dóbr kultury”, „malarstwo”, „stylizacja, aranżacja i dekoracja wnętrz”, czy może „fotografia” wiedza kandydata będzie kompletna, interdyscyplinarna i jednocześnie połączy najistotniejsze aspekty praktyki. Podobny zabieg przeprowadzić można oczywiście dla szerokiego wachlarza zainteresowań: dziennikarstwo, prawo, hotelarstwo i wiele innych.

Jak mądrze wybrać specjalizację? 

Jeśli natomiast absolwent zarządzania nie posiada sprecyzowanych zainteresowań, bądź też jest bardziej skłonny do poszukiwania nowych horyzontów, niż zadowalania się statusem quo – rozsądną ścieżką będzie wybór kierunku spośród często poszukiwanych na rynku pracy.

Najpopularniejszy portal świadczący pośrednictwo w poszukiwaniu zatrudnienia, pracuj.pl, regularnie publikuje dane dotyczące popytu na rynku. Zgodnie z prezentowanymi przez nich danymi, rok 2015 należał dla specjalistów ds. handlu i sprzedaży, finansistów oraz ekspertów IT. Absolwent zarządzania z łatwością odnajdzie się w roli pracownika tych branż, poszerzając swoją wiedzę w ramach np. „akademii menadżera sprzedaży”, „akademia menedżerów IT”, „efektywnego zarządzania sprzedażą”, czy poprzez studia podyplomowe na kierunkach takich jak analiza finansowa, bankowość, czy efektywne zarządzanie IT w przedsiębiorstwie. Wśród rozwijających się wciąż branż znajdują się także logistyka i transport.  

Czym kierować się przy wyborze studiów podyplomowych?

Wybierając studia podyplomowe po zarządzaniu należy podejść do sprawy strategicznie. Najgorszym, co może się przytrafić, jest strata roku na źle wybraną szkołę. Dlatego też wyważenie odczucia i przeczucia, jakie płynie z serca i rozumu, jest sprawą kluczową dla osiągnięcia zawodowego sukcesu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *